Gıdalarda Posa Neden Bu Kadar Önemlidir?

Besinler yoluyla alımı gerçekleşen posa , sindirim sistemi aracılığıyla sindirim yapılmadan kolona oradan kalın bağırsağa erişir. Yetişk...Besinler yoluyla alımı gerçekleşen posa, sindirim sistemi aracılığıyla sindirim yapılmadan kolona oradan kalın bağırsağa erişir. Yetişkin bir insanın bağırsaklarında ortalama olarak ağırlığı 1.5 kilogram kadar 100 trilyon kadar bakteri yer alır. Bu bakteri ölçüsü insan bedeninin en küçük yapı birimi olan hücrenin 10 katı seviyesindedir.

Yalnız bu bakterilerin tamamı zararlı bakteri değildir. Yeterli ölçüde posa tüketimi yapıldığında, kalın bağırsakta yer alan bu bakterilerden kişi için faydalı olanların sayısını çoğaltmak olasıdır. Kalın bağırsağa ulaşan posa, orada yer alan faydalı bakteriler aracılığıyla kullanılması ile onların artmasına destekte bulunarak bağırsakta esirgeyici bir kalkan oluştururlar. Bu faydalı bakterilerin sayısını ve faaliyetlerini, posalı gıdalar tüketilerek çoğaltmak mümkündür. Yüksek miktarda basit şeker yenmesinin, bağırsakta iyi olmayan bakterilerin çoğalmasına sebep olduğu bildirilmiştir.

Birde posanın su çekme kabiliyeti olmasından, mide içinde şişerek hacim oluşturur ve bu doluluk kişinin kendini epeyce tok hissetmesini sağlar. Başkaca posa, mideyi geç terk ettiğinden bu tokluk hissiyatının uzun süre boyunca devam etmesine destek olur. Bu iki pozitif etkinin yanında kalori barındırmadığı için formu korumak için posa etkisi kesin olandır. Şayet sıklıkla kişi acıkıyor durumdaysanız şeker tüketimini azaltarak posa tüketimin çoğaltma zamanı gelmiş demektir.

Kolesterol Problemi
Posa barındırdığı yüksek gıdaları sıklıkla tüketimi yapılan toplumlarda, serum kolesterol seviyelerinin ve kalp rahatsızlıklarından vefatların düşük olduğu bilinir. Suda çözünmesi gerçekleşen posa barındıran yulaf, pirinç ve arpa kabuğu, karaciğerde kolesterolü azaltmasıyla kötü huylu LDL kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olurken, iyi huylu HDL kolesterol düzeyinde rastgele bir düşüklüğe sebep olmadığından serum kolesterol sentezinde epeyce mühim tesir gösterdiği yaygındır.

Posa İle Diyabetsiz Yaşam
Posa, birçok ögeden oluşan yapıda bir karbonhidrat çeşidi olması bakımından kan şekerini oldukça yavaş yükseltmesiyle daha uzunca süre kan şekerini dengede tutmaktadır. Yüksek posa içeren diyetler tip 2 şeker hastalığı iyileştirmesinde insülin ihtiyacı azaltmakta, dokuların insülin hassasiyetini çoğaltmaktadır. Dolayısıyla posa bedenin insüline karşı sergilediği direnci kırmaktadır. Bu benzer sebeplerden ötürü gerek tip 2 şeker hastalığı bulunan kişiler gerekse tip 2 şeker hastalığı riski taşımakta olan kişiler diyetlerinde kafi miktarda posa kullanılmalıdır.

Kaynak: https://www.kadinpost.com/saglik/gidalarda-posa-neden-bu-kadar-onemlidir-h96.html

KadınPOST - Kadın Haber Postası

COMMENTS

Ad

Alternatif Tıp,1,Anne sütü,3,Beslenme Diyet,15,Cilt Bakımı,15,Çocuk Sağlığı,12,Gebelik,21,Güzellik Bakım,35,Hafta Hafta Gebelik,8,İlişkiler,18,Kadın Sağlığı,6,Moda,1,sAÇ BAKIMI,1,Saç Bakımı,2,Sağlık,65,Teknoloji,2,Yaşam,3,
ltr
item
Sağlık Akademisi - Güncel Sağlık Haberleri : Gıdalarda Posa Neden Bu Kadar Önemlidir?
Gıdalarda Posa Neden Bu Kadar Önemlidir?
https://www.kadinpost.com/images/haberler/2018/01/gidalarda_posa_neden_bu_kadar_onemlidir_h96_e230a.jpg?v=666bfdb6528ea25cab6c1c0796fbccec
Sağlık Akademisi - Güncel Sağlık Haberleri
https://saglikakedemisi.blogspot.com/2018/09/gdalarda-posa-neden-bu-kadar-onemlidir.html
https://saglikakedemisi.blogspot.com/
http://saglikakedemisi.blogspot.com/
http://saglikakedemisi.blogspot.com/2018/09/gdalarda-posa-neden-bu-kadar-onemlidir.html
true
3357305834627925263
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı TÜMÜ Devamını oku Cevap Cevabı iptal et Sil By Anasayfa SAYFALAR GÖNDERİLER TÜMÜ SİZİN İÇİN ÖNERİLEN LABEL ARŞİVE ARAMA TÜM GÖNDERİLER İsteğinizle herhangi bir gönderi bulunamadı Anasafaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pazt Sal Çar Per Cum Cumt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec Şu anda 1 dakika önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saatler önce Dün $$1$$ günler önce $$1$$ haftalar önce 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy